Úklid Odry a Olše v rámci projektu 72 hodin


72hodin_fotokoláž
2015_10_09_Věřňovice

Zápis

logo_72 hodincrdm-logo-barva-svetle-pozadiProjektu České rady dětí a mládeže (ČRDM) s názvem „72 hodin“ se Posejdon účastní od roku 2013. V roce 2015 probíhá již 4.ročník. Na stránkách projektu (www.72hodin.cz) se dočteme, že se letos zapojilo 29432 dobrovolníků v 620 projektech (stav k 15.10.2015).

logo-radamokJeden z projektů nese tradiční název „Úklid Odry a Olše“ a organizuje ho za Posejdon Roman Štolfa ve Starém Bohumíně. Premiéru má v letošním roce TAhání KMEnů ( viz na 72hodin.cz „TAKME – čistíme řeku Odru v CHKO  Poodří„), který zajišťoval spolek Odra. Za zmínku stojí také akce „Čistíme přírodu„, kterou organizovala skupina Jaromíra Remži 10.10.2015 na řece Odře v úseku zvaném „Na Honculi“. Všechny výše uvedené skupiny spojuje kromě zájmu o přírodu také členství v krajské radě dětí a mládeže – RADAMOK.


2015_09_26_TAKMEDne 26.9.2015 TAKME u Petřvaldíku na řece Odra. Vodácký spolek ODRA o.s. ve spolupráci s vodáky Posejdon, Kaskády a Prohnilé kýly, dobrovolnými hasiči Stará Bělá, členy Tatra veterán sport klubu, s dětmi z Dětského domova Těrlicko a dalšími dobrovolníky za podpory CHKO Poodří a podniku Povodí Odry jsme dne 26.9.2015 usku­tečnili akci zaměřenou na vyčištění a zpřístupnění meandrů řeky Odry v CHKO Poodří v úseku „Nad Petřvaldíkem“. Více na Posejdon.CZ v článku „TAKME – TAhání KMEnů, úklid řeky Odry 26.9.2015″.

Dne 9.10.2015 ve Věřňovicích u řeky Olše Josef Tobola a Roman Štolfa po schůzce představenstva spolku Posejdon uklízeli kolem nástupního místa pod mostem.

posejdon_100x70-s-wwwDne 10.10.2015 v Bohumíně na řece Odra. V 9,00 se ve Starém Bohumíně u mostu do PL sešlo 20 dobrovolníků na akci „Úklid Odry a Olše“. Nejstarším dobrovolníkem byla Marie Radová z Bohumína (69 let). Trojice nejmladších účastníků oslavila 7 let (Václav Banaš z Bohumína, Tereza Kolibáčová a Michal Kroupa z Orlové). Akce se zúčastnili dobrovolníci z Orlové, Bohumína a Karviné. Odvoz pytlů zajistilo město Bohumín. Děkujeme.

Detska kavarnickaVelké zastoupení měla tradičně skupina Milady Ptákové s kroužkem Dětská kavárnička. Ta funguje od roku 2013 při DDM Orlová a s pořadatelem (Posejdon) spolupracuje i na dalších akcích pro děti (Slet čarodějnic, Pohádkový les, Táboření s Mili ve Věřňovicích).

logo MeanderÚklid meandrů Odry, houpačky u Kališoku, občerstvení u Annabel, krmení oveček, promítání na loděnici polského vodáckého klubu MEANDER v Chałupkách, opékání párků, hry na louce. Bohatý program probíhal za slunečného počasí na českém i polském břehu řeky Odry.

Seznam účastníků 10.10.2015: Vítězslav Kroupa, Michal Kroupa, Nikol Kamenová, Tereza Kolibáčová, Veronika Macurová, Michal Přibyl, Vilém Slavík, Marie Radová, Veronika Pakostová, Tereza Slaviková, František Bébar, Žaneta Bébarová, Václav Banaš, Kryštof Slavik, Irena Slaviková, Milada Ptáková, Roman Štolfa, Tomáš Banaš, Vanesa Kováčová, Slawek Chrobok.

*** Veršovánka úklidová *** /Roman Štolfa/
Měl jsem trochu obavy,
že úklid Odry meandrů
bude jen a pouze
zdrojem zábavy.

Procházka pouhá,
v hezkém prostředí,
kde kvetou rostliny vzácné
a místy i česnek medvědí.

Obavy se ale brzy
rozplynuly,
když kroky naše
k vodě zavítaly.

Tady je PETka
a tady druhá,
přišla pak další
zvláštní vzpruha.

Já mám sklínku
a já starou botu.
Nenecháme přece
TO!
TU!

Tohle nepatří
do přírody.
Čistíme. všichni.
I přes mírné nepohodlí.

Neskáče nic
samo do pytle.
(Už ta úvaha sama
zní trochu ulítle).

A tak ruku na to!
Máknem spolu.
Nasbíráme pytlů
třeba horu.

Odměnou jsou nám
houpačky, hry
i drobné občerstvení.

To pro mnohé z nás
je víc, než celé jmění.

Polévka, kofola
zvířátek návštěva,
další část programu
nám právě začala.

Přesouváme se
na polskou stranu.
Přes most,co věnován je
císařpánu.

Na loděnici
vodáků Meander
fotky promítáme,
jak krásný je
ten dnešní den.

Párek svačíme
u ohniště.
A plánujeme.
Kdy sejdeme se?
Příště?

MÉDIA

Na FB je album „Úklid Odry a Olše 9. a 10.10. 2015 v rámci projektu 72 hodin„.

ZÁKLADNÍ INFO

 

72hodin_letak

72hodin_logo-0172h_2015_letakA4_info_final1V sobotu dne 10.10. 2015 začneme v 9,00 ve Starém Bohumíně u mostu.

Projdeme naučnou stezkou Meandry Odry, budeme sbírat co do přírody nepatří, dáme si párek, zahrajeme hry, zapíšeme se do kroniky Posejdonu a promítneme fotky z akcí vodáků Odry a Olše. V 17,00 je rozchod.

Akce „Úklid Odry a Olše“ je součástí projektu 72 hodin. Více na www.72hodin.cz

Kontakt: Roman Štolfa

***********PL**************

Sobota 10.10.2015 od 9:00 w Starym Boguminie
Program „Porządki Odry i Olzy“ www.72hodin.cz
9:00 Spotkanie w Starym Boguminie przy moście granicznym prowadzącym do gminy Chałupki
9:15 Przejście ściezki poznawczej Meandry Odry i po drodze zbieranie wszystkiego, co nie należy do natury
12:00 Wspólne opiekanie parówek, granie gier, zapisanie się do Kroniki kajakarskiej Posejdon i pokaz zdjęć z różnych imprez kajakarzów Odry i Olzy
17:00 Zakończenie
72 godzin – trzy dni prac ochotniczych w ramach całej Republiki Czeskiej

.

.

.

.

.

.

.

Na Posejdon.CZ je „Úklid Odry a Olše v rámci projektu 72 hodin“ zde: http://www.posejdon.cz/?p=3228