TAKME – TAhání KMEnů, úklid řeky Odry 8.11.2015


2015_11_08_TAKME II

TAKME 2015_SRAZ TAKME 2015_PLÁNJarda Buček přišel s nápadem prořezání vodácké stezky na Odře v úseku od Petřvaldíku. Píše:

*** E-mail č. 1  ***

Pěkné vody přátelé, navazujíc na váš předběžný zájem o hezčí Odru či plavbu po ní, navrhuji vám: „Udělejte si 8.11.2015 rodinnou neděli v přírodě, „anglickém parku“ na vodě!“

V září jsme nedočistili úsek pod Petřvaldíkem (viz „TAKME – TAhání KMEnů, úklid řeky Odry 26.9.2015„). KČT Čmoudíci se hecli (viz „Pomoc řece Odře – čištění společně s vodáky – přidáte se, případně i rodiče?„), že budou na naše úderné –plovoucí výlovné –ohňové –ženijní a lidsky skvělé človíčky dál navazovat, abychom všichni potěšením užasli. Vezmou několik lodí, dětiček a lidí, z vody a břehu vysbírají co uvidí. Pojďme se k nim připojit – chci do kupy 8-10 lidiček dát – pojďme se po lukách projít, nepatřičné sesbírat a zadaří-li se, i piknik udělat.
Tentokrát nepůjde o žádný extrém – akce se bude konat pouze za příznivé předpovědi počasí, předpokládaný odjezd po 8.30 z Ostravy, bude upřesněn. Dejte mi prosím vědět do 28.10.2015, zda-li se zúčastníte (případné lodě/pádlo, vestu či pytle dle domluvy obdržíte-:) Za odpověď dík… Jarda Buček … 775 603 268

*** E-mail č. 2 (ze dne 4.11.2015) *** 

Vodáčtí přátelé a duše dobré i družné,

1) mějte sebou: RUKAVICE, nápoje, svačinku, hrnek/misku/lžíci, (pro děti rezervní obutí/oděv).

2) SHROMAŽĎOVÁNÍ proběhne v návazných časech.

8.35 buďte U Matěje, Proskovická 218, Stará Bělá (auta Pudink, Koša, Ríša, možná IvoS, MoniL)
8.40 odjezd
8.45 se připojí po cestě Čmoudíci (u stavebnin)
9.00 se připojí Prohnilé Kýly + Jiří Mácha, možná i JirkaK JosefN (za mostkem přes Odru pod Petřvaldíkem)

A dojedeme do zátočiny, kde jsme minule zelňačkovali. Z tama budem pokračovat v honbě za petkami, v plavení i pytlů plnění. Pracovat budeme obrácenou Wellingtonovou metodou, proto si vysvětlíme, v čem spočívá metoda neobrácená. Budeme chodit po břehu, nadšenci po vodě, zájemci sjedou kratší úsek, vždy jen v pohodě, více na místě.

3) KOCHÁNÍ krajinou bude umocňovat horký čaj nebo kafíčko, teplá gulášovka, přes 60 špekáčků, citron a cukr skořicový, třtinový i vanilkový s dvěma demižonky svařáčku.

SMYSLEM akce je oddechová neděle, příprava splutí v 2016, prostě den s usměvem na tváři veselé-)) … Za spolusplavnitele s díky se těší … Jarda … +420775603268 … P.S. V případě zlé předpovědi akci odvoláme smskami v sobotu večer.

Zápisy o TAKME

*** Roman Štolfa***

TAKME 2015_abcdefNajde se opět třicítka dobrovolníků? Při TAKME č.1, které bylo 26.9.2015 nás tolik bylo (viz „TAKME – TAhání KMEnů, úklid řeky Odry 26.9.2015„). Proto vzniklo šest „úderných skupin“ označených Jardou Bučkem „A“ až „F“ … 😀

Povolení od CHKO Poodří, které zajistil Josef Mlynář (Odra, o.s.) platí do konce roku 2015. Proto je prima, že TOM Čmoudík pořádá se svým oddílem TAKME č.2. Akce je otevřená, takže kdo se chce přidat, může. Zájemci kontaktujte Jardu Bučka na tel. 775603268

*** TAKME *** /Roman Štolfa, 2015/
Tak jsme na TAKME
sešli se zas.
Slunce příjemné
hřeje nás.

Nebe modré
a den krásný,
proto mi to
dneska básní.

Taháme kmeny.
Doslova.
Prokoukne
česká příroda.

Již podruhé
se koná TAKME,
Snad tradice dobrá
z toho začne.

Vždyť jde o víc,
nejen o úklid Odry a okolí.
Jde o integraci.
o další kolečka v soukolí.

Zástupci jsou tu
totiž z různých stran.
Podněty ku spolupráci
si právě promítám:

Z oblasti kultury
řešíme knihy a divadlo.
Pro autisty nás
taky něco napadlo.

Zájem je o závod,
o sportovní klání.
Třeba na vodě.

V létě, na podzim
či za jarního tání.

A hudbu také probíráme.
Autora hiphopových textů
přímo tady máme.

Polévka gulášová od Čmoudíků
Chutná.
Vždyť práce zvládlo se zase
kupa.

Díky každému,
kdo udělal si čas
a doufám jen že brzy
sejdeme se zas.

***Jarda Buček***

Duše vodácké a Bohulibé. Naše zářijové čištění (TaKme1) možná pomohlo toku odPETkování, na velké TAhání KMEnů jsme tentokrát neměli techniku, ani dost chlapů, proto nedělní čištění 8.11.2015 mělo být jen rekreování. Plasty a jiný binec, který tam byl vloni v červnu, listopadu, pak lednu, březnu i září, odplul však z velké části někam na konec.

Ale JirkaM nemá zvykem by práci jen tak odbýval, po pás do vody zašel, aby pro vodáky a jezy dalších asi 200 m prořezal! A děcka byla fantastická – pětiletá (?) Lucinka nám nosila kryt helmový k řezání nebo malí Timotejové byli k neutahání. Kolem jedné jsme jeden úsek měli hotový, na nejtěžší ucpání jsme si netroufli, tož Rosťovu gulášovku dával jsem si ve dví a chtěl se slunit se špekáčkem. Jenže koukám koukám my tu nesedíme všecka, někam se nám ztratila děcka. Preventivně jdu k vodě. No průser. Kluci byli po hrudník ve vodě. Plasty sbírali, kmeny samostatné uvolňovali. Chápete? Žádnou siestu. Já sice chtěl mít odpolední svářáčkový klid, ale kluci Těrličtí s Míšou, Prohnilé Kýličky chtěli Odru čistou i splavnou mít! Tož siesta žádná. Z žebřů, fošen, lodí jsme udělali „plovoucí“ most, lidský tahací řetěz, nafukovací „pálavu“ málem motorovou pilou prořezali. Práce bylo víc než dost. Ale byl jsem nadšený – nám sice docházel dech, avšak desetiletí patnáctiletí „Těrličtí“ za nás V TRENKÁCH ve vodě zatáhli a zrobili to ECHT! A s tím jsem už letos nepočítal – my jsme to dííííky těmto klukům přece jen dokázali. Nesplavná Odra je zase od Studénky PRŮPLAVNÁ!!
A jelikož jsme gentlemeni, ten jeden strom, který tam Filip Šálek pro ptáky i rybky chtěl, jsme tam ponechali. (Aspoň si kolem ploucí tahání do třímetrových svahů vyzkouší, pro zdraví mezi kopřivy žnoucí:)

A proto jsme se mezi kaskádami, kýlami, posejdony, čmoudíky, možná i startíky domluvili, že 9.4.2016
si to s vysbíráním dalších odpadů za odměnu od Studénky do Polanky splujem, potřebná povolení opět zúřadujem. Tu sobotu si zapište a přijďte, lodí máme dost, o zadáky se rozdělíme.

A pokud se nám Odra nebude líbit, 10.9.2016 nastoupíme na TaKme4 a k přirozenému obrazu ji zase přiblížíme:-) … Tož rezervujte si druhý termín též.

Dosti z vás to pracovně/rodinně/zdravotně nevyšlo, za vaši podporu DĚKUJEME a v 2016 na Odře všichni AHOOJ 😉 za dobrovolné splavnitele Jaromír Buček 775603268

P.S. V neděli petky lovili a kmeny tahali za KČT Čmoudíky Rostislav Kašovský s Alenou, Zdenkou, Jankou a Liborem, za Prohnilé Kýly Ivo Moždiak, v.kpt. Libuše Gelnarová + asi 5 dětí z DDM Těrlicko, za Posejdony Roman Štolfa, za Freiherren von Peterswald Jiří Mácha, dále Richard Janda a Josef Naňák s rodinami , + nám v Proskovicích pomáhal Josef Makový a já za TatraVSCO – sekci vodní (bo ti normální jsou vzduchem chlazení :)) Věci dále bezplatně zapůjčili/věnovali pp Matlášek, Palička, Rojek, Valošek a M.Buček.

P.S. První dubnovou sobotu se má jet Ostravice z pod Šance (Kaskády) a první zářijovou sobotu Ostravice s Odrou až do Polska (Kaskády), tzn. termínově se nekřížíme. /Poznámka Posejdonu: POZOR! Zatím jde o návrhy termínů! Schválení Povodím bude bude jasné po poradě v prosinci./

P.S. Foto má Liba, Rosťa a Roman, odkazy má poslat.

P.S. Pro statistiky doplňuji, že činných bylo 35+26 lidiček a 1 pes (špekáček taky obdržel), u vody jsme měli 7+6 lodí, asi 23 m fošen a celkem 5 žebříků, k přípravě/přepravě jsme potřebovali 1 kolo, 1 dodávku, 2 traktory, 3+8+6 vozidel a celkové 7 vozíků, k řezání celkem 8 pil, z význačnějších ztrát zmiňuji asi 60 m zničených lan, dvakrát přetržený řetěz a z neplánovaných ztrát 4 (slovy: opravdu čtyři !) ztracené háčky k zavěšení kotlíků :-))

 

Partneři

Posejdon, o.s. ( www.posejdon.cz ), VK Kaskády ( www.vkkaskady.cz ), CHKO Poodří ( http://poodri.ochranaprirody.cz ), TOM Čmoudík ( www.cmoudik.cz ), Tatra Veteran Sport Club Ostrava v AČR ( www.tvsco.cz ), Prohnilé kýly, Dětský domov se školou a základní škola Těrlicko – Horní Těrlicko (www.terlickodds.cz), SDH Stará Bělá (www.sdh-bela.cz), Odra, o.s. (www.odrazs.cz).

Média

Na Cmoudik.cz je „Pomoc řece Odře – čištění společně s vodáky – přidáte se, případně i rodiče?

Na FB je album „TAKME – TAhání KMEnů, úklid řeky Odry 8.11.2015„.

Na uloz.to jsou fotografie z akce ke stažení v „TAKME“ zabalené v .rar

.

.

.

.

.

.

.

Na Posejdon.CZ je „TAKME – TAhání KMEnů, úklid řeky Odry 8.11.2015“ zde: http://www.posejdon.cz/?p=5476