TAKME – TAhání KMEnů, úklid řeky Odry 25.3.2017


logo_loděnice pod hradem
TAKME 2015_abcdefLeták k TAKME 25.3.2017 v .pdf
.

Garant za Posejdon: Roman Štolfa

Média

Zápis RŠ: Jedeme s vodáky dobrovolníky do Petřvaldíku a uklízíme. V menším rozsahu než v loni protože je v Odře skoro o metr více vody. Místa určená k prořezání jsou pod vodou a největší místa s odpadky spláchla voda. I tak se na březích pár pytlů odpadků našlo takže perkelt co jsme dostali a další občerstvení jsme si řádně odpracovali. Počasí vyšlo a nálada byla také dobrá. Co si přát více. Na cestě zpátky se mi podařilo zapadnout do bahna. Byl jsem moc rád že mě V3S mohla vytáhnout a já tak mohl pokračovat do proskovického sběrného dvora s pytli s odpadem.

Zápis JB: Jako vodáci z různých slezských koutů jsme se na pročistění „velkého špuntu“ s okolím pod Petřvaldíkem docela těšili. TaKme8 se nám v přípravě lehce zkomplikovalo, tři různí vodní „dřevorubci“ museli sobotu trávit pracovními povinnostmi, vypadly nám dva traktory, a proto jsme organizaci potřebovali přizpůsobit tak, abychom podstatné měli uděláno v době, kdy krávy nemají hlad (totiž Evžen, který nám s traktorem pomohl, není vodák, ale sedlák, chová krávy a do přestávky mezi krmením jsme se museli zkoordinovat:).

Sestava 11-ti chlapů, 2 luční kuchařky, 1 pomocná a 1 maličká (budoucí vodačka) se chtěla s nadšením vrhnout na „velký špunt“, jenže…  …jenže on tam nebyl!

Prostě kmeny před průplavem (ř. km 39,4), které jsme v září žebříky překonávali, špunt spodem podplouvali, trápili se i pod „filipovým“ stromem, vše bylo pryč. Hurá, teoreticky méně práce, přešli jsme na plán „B“ a z odstraňovatelů následků se z nás stali „preventisté“. Spustili jsme do vody žebřík i raft, začali vázat čouhající zbytky kmenů vedle „našeho“ průplavu. Avšak jeřáb byl na prohnilé dřevo příliš silný, použili jsme jej jinak. Ze břehů i z kánoe jsme plasty vysbírali a s mokrým dřevem nám nebylo lehce – někdy jsme je i ve dvou zvedali těžce. Ukotvení plovoucí zábrany – průplavu ochrany ztratilo smysl, vhodný kmen tam neplaval a bylo hodně vody – ještě minulý čtvrtek 16/3, pátek i neděli, kdy jsem řeku kontroloval v Bartošovicích a okolí, což je asi 5 km cestou před velkým „špuntem“, teklo cca 4 m3/s, ale za naší přítomnosti proudilo korytem 12,5 kubíků za sekundu, trojnásobný průtok! Prostě Odra nezklamala, zase si s námi pohrála, v září uvidíme, jestli se k plovoucí ochraně navrátíme. Jinak v „mexickém“ perkeltu prý bylo hodně chilli a špekáčky občas černé plus výborný svařák červený nám krásu obnovily a navrátily síly:-)) Celkem 3 auta nám na loukách uvízla, jednou pomohl hasič z Petřvaldíku, dvakrát tahala „naše“ Praga, za ní jsme museli přepřáhnout odtah „MTZ“- vozíku, dobrodružně jsme brodili, žádné auto neutopili, ale možná mám potrhané podběhy, jednu octávku asi čeká oprava prasklého nárazníku. S přípravou a přepravou nám pomáhalo více než 5 lidí, celkově helflo přes 20 dobrovolníků. Mj. na benzín, naftu, atd. 10.000,- zapůjčil J.Mlynář, R.Kašovský zapůjčil vše ostatní, co jsme ještě potřebovali a upřímně zdravíme i uzdravení přejeme rodině v.kpt. L.Gelnarové DDM Těrlicko / Prohnilé kýly.

Výsledek – Odra mezi ř.km. 41,5 – 36,8 zkontrolována, splavná, pročištěná. Krásná práce, srdečné díky, 9.září na Odře zase Ahój Jarda Buček.

Další TAKME je 9.9.2017. Na Posejdon.cz je článek „TAKME – TAhání KMEnů, úklid řeky Odry 9.9.2017

 

.

.

.

 

Na Posejdon.cz je „TAKME – TAhání KMEnů, úklid řeky Odry 25.3.2017“ zde: http://www.posejdon.cz/takme-tahani-kmenu-uklid-reky-odry-25-3-2017