TAKME – TAhání KMEnů, úklid řeky Odry 10.9.2016


2016_09_10_Studénka_TAKME_fotokoláž.


www.lodenicepodhradem.cz

Dne 10.9.2016 proběhla úklidová akce TAhání KMEnů na řece Odře v úseku 12,5 km Studénka-Stará ves-Košatka. Pořadatelem akce je spolek Loděnice pod hradem. Děkujeme celkem 61 dobrovolníkům, kteří se na akci podíleli. Spolek Posejdon na akci zapůjčil lodě a pomohl s dopravou dobrovolníků. Akce byla řádně nahlášena na CHKO Poodří. Partneři akce: Posejdon, VK Tzunami, Ahoooj, Campanula půjčovna s.r.o., DDŠ Těrlicko, Prohnilé kýly, TVSCO, TOM Čmoudík…


 

www.72hodin.czTAKME 5 – OSTRAVA – úklid řeky Ostravice a Lučiny je v pátek 14.10.2016 – sraz u Loděnice pod hradem v 9,00 a v 15,00 hodin.
TAKME 6 – VĚŘŇOVICE – úklid řeky Olše je v sobotu 15.10.2016 – sraz pod mostem v Dolní Lutyni-Věřňovicích v 9,00 hodin
TAKME 7 – BOHUMÍN – úklid meandrů řeky Odry v neděli 16.10.2016 – sraz u mostu do PL v Bohumíně v 9,00 hodin.


 

 

2 tak vypadal velky spunt nyni zprujezdnen podplutim  kdo tam nebyl neuveri co umime 3 filipuv strom jsme neprenaseli nad kmenem ale skvirkou vpravo dole podpluli 1 naplava pred VELKYM SPUNTEM procisten zcasti rozebran prekonan plovoucim zebrikovym mostem

*** Zápis Jardy Bučka ze dne 13.9.2016 ***

Statečné Odračky, kurážní Odráci,
Očekávali jsme rutinní plavbu a přenášení, maximálně s petkami že bude psina.
Pod splavem ve Studénce to vypadalo ještě nadějně, ač se nám cedule o nahlášení akce jinou cestou zatoulaly, vodočet 111 cm ve Svinově se tvářil příznivě. Nejdůležitější loď, jediná pramice na řezání dřeva nám přivezena byla místo do Studénky sic nejdřív do „Suchdola“, nezbytnou rozpravu jsme na minimum zkrátili, ale přesto v 10:19, jen 4 minuty za plánem, ta pramice vyplula a s ní celá řízná i tažná kmenoborecká flotila, po nich hlavní petkolovná a zadní zajištění.
Chvíli koukám jinam než bych měl a hrome, na něčem jsme uvízli. Tuším Míša, „malá prohnilá kýlička“ na nás ze zadu volá „Ta paní v slaměném klobouku, kdyby se nadzvedla, loď by se pozvedla“. Náš levý háček to udělala, loď se o půlmetru pohnula a Míša roztomile volá „A teď ta paní, co sedí za ní, ta v tom červeném klobouku, kdyby se taky nadzvedla“. Levá porcelánka to taky udělá, sláva, loď je uvolněná. Akorát já se zastyděl, než jsem se zorientoval – já mazák, poradí mi nejmladší zadák..

S prvotními špuntíky – tokem zataraseným kmeny si pily / sekery lehce poradily. Pak se řeka v slalom mezi kůly a větvemi změnila, začala dřina, byli jsme pomalí, proti předpokladům nabírali zpoždění.
Na lávce pod Albrechtičkami na nás mávají cyklistky „Ahoj, já nevěděla, že se Odra taky jezdí“. Ta další polohlasem „To nevypadá na vodáky, koukni, to jsem ještě neviděla, oni převážejí žebříky!“ No a před VELKÝM ŠPUNTEM se hodily. Naplavené kmeny mládenci nejdřív uvolnili, co šlo, řízli, holky mezitím plasty vybíraly. Pak žebříky na kmeny rovnoběžně vedle sebe položili, šestimetrový plovoucí most připravili, lodě přetlačili, děvčatům pomohli. Pak málem přišlo další trápení, ale kmenoborci prořezali, prosekali neuvěřitelný a přitom elegantní průplav pod stromy, vodácké sudy ven, háčci stlačení pod okraje lodí, nejobtížnější úsek „VELKÝ ŚPUNT“ vyřešený, odpadlo přenášení, čas ušetřený. Uf.
Radost jen chvilku vydržela, odcházel nám z podlahy vzduch, pumpa se rozpadala, ventilek netěsnil. Pod „filipovým“ stromem bylo opět tak málo místa, že ani sud v raftu opět neprojel, ani na ležato, musel jít horem, ženské opět vleže opět strachem ani neodpočly. Ale nemuseli jsme se větvemi prodírat, vrchem loď tahat, opět čas ušetřený. Zato od Petřvaldíku olej, místo peřejek mělčiny, vážně ubývalo vody, často jsme brodili, čas ztracený, docházely síly, ale na fazolačku, kuřecí kousky, sýry, svařák, grilované špekáčky i dobrovolné hostesky v cíli jsme se těšili.
Podpůrné skupiny nás v Košatce už od tří hodin trpělivě čekaly a první loď, odhaduji, tam mohla být kolem pěti, my jako čtvrtá loď před půl šestou, další myslím hodinu po nás dojížděli, vyhladovělí, znaveni, ale duchem nadšeni.

Závěr? Odřička je opět trochu čistší, hezčí i pro další vodáky splavná téměř celičká. Někde náročný a vcelku dobrodružný vodácký úsek, stojí za to jej opakovat, ++VÝBORNÁ fazolačka snědla se „všecka“.

Nejraději bych vás vyjmenoval všechny, dovolte prosím vyslovit zvláštní uznání jmenovitě alespoň kuchař(i)kám / hosteskám Jiříkovi s Mončí a Miškou, Kamči s Petrou, Lence-Koši s Anet a Simčou, „dřevorubci“ Jiřímu, přepravcům Tomášovi, Josefovi – odpad transportoval, Radim stoly nabíral, Miroslav zbytek posbíral, Rostislav Kašovský žebříky bude vracet.., prostě vám všem patří srdečné poděkování.

Pro kroniky či statistiky dodávám,
že na zemi nás podporovalo, materiál připravovalo + do aut a pěti vozíků nakládalo 17 lidí,
že na vodě petky lovilo, TAhalo KMEny dle mne 44 lidí vč. dětí, 16 lodí,
celkově 61 lidí – dobrá squadra ve věku od čtyř do sedmdesáti,
delší větve vytahány na břeh, od dle mne řádově devíti „špuntíků“ prořezané kmeny kratší délky jsme většinou nechávali v korytě, u tří velkých zátarasů takmeborci vymysleli jiné řešení, tentokrát nepotřebujeme dřeva svážení,
odhadem dle rozměrů a zaplnění Josefova vozíku plastu i skla sebráno asi 3,5 kubíků.

Při plavbě nad námi ve vzorové letové sestavě vlaštovky hezky zakroužily, asi ledňáček chvíli doprovázel, volavky křídly pozdravily, krajinná scenérie, obrazy stromů a nebe ve vodě byly „bonusem“ k tomu, dodaly kouzlo poetiky. A moc se líbily na hosteskách krajkované zástěry:)

Ještě jednou s díky Ahooj,
určitě se na vodě někde potkáme,
pokud ne, někdy nějaká Odra příští to zajistí :))

Jaromír Buček
___________________
V kopii ti, kteří nás minule významně podpořili i ti zájemci, kteří přiložit ruku k dílu zvažovali či chtěli, ale pracovní /rodinné/ zdravotní důvody jim v tom zabránily
(dalších 11 lodí chtělo helfnout, ale nevyšlo..)
_____________________

PS Přikládám stav nejobtížnějších úseků, jak vypadaly předem, fotky akce nemám, ani je nedělám, vy co je máte, tak si navzájem 3-5 kousků přepošlete.
Stejně tak odkazy na vaše weby.
Maruš /Ivo Moždiak něco fotila ze startu, Miroslav Glogar něco z cíle, na ně se obraťte
(a mimochodem z Miroslavem jsme se neviděli 32 let, když jsem mu zavolal, že nám odřeklo postupně slíbených 5 podpůrných aut a potřebujeme pomocí, řekl jen „moment, ověřuji si to, ano, od 14.00 jsem vám k dispozici i s vozíkem“)

Někomu vypadla dvoustovka kč, při kontrole tábořiště ji našly holky, dal jsem je Koši na benzín.
Z mého mtz mi zatím kupodivu chybí jen napínáky, asi budou u Komára. Ale přebývá mi“tupperware“ vařečka, asi od Moniky a jedny černé botíky, vel. 42 KENBO „crocsíky“, tak se poptejte svých lodi i ozvěte.

PS2
Říční gps – navigace s vodáckou kilometráží sice neumí kalkulovat s aktuálním stavem vody, vychází z průměrných hodnot, výškový rozdíl ukázala 11metrů, trasu po vodě mi spočetla na 4h.32min.
Před dvěma léty jsme Odru jeli na velkém coloradu jen ve dvou zadácích + s dcerou na háčku a udělali jsme ji asi za pět hodin. Ale nejmíň s trojím přenášením, do třímetrových břehů lezením, 2x oddechem, svačinou, pádlovali jsme neustále svěžím tempem, na vodočtu ráno bylo tenkrát tuším 115 cm a hlavně my za tu dobu dopluli až do Polanky, o 9 km dál!!
Za 5 hodin jsme dali 21 km, já teď na stejně velkém coloradu, ale v pěti, bez přenášení a s pomocí několika elitních vodáků za 7 hodin dám 12,5 km!! Ostuda.
Na špuntech jsem obětoval celkem odhadem asi 80 minut + foukání, při stejné rychlosti jak minule jsem měl být v Košatce v 15.00-15.15,
i s pomalejší lodí nemůžu na takovém kousku řeky nabrat dvě a čtvrt hodiny zpoždění, pár cenťáků rozdílu v průtoku na vodočtu nemohlo způsobit takové zdržení.
Jenže posledně takový olej nebyl, raft jsme řekou nikde netahali.
Jenže pod Košatkou jsou větší přítoky Lubina + Ondřejnice a ty ten vodočet zřejmě podstatně doplňovaly.
Ta řeka je měnivá jak ženská bláznivá, možná aby si nás i na příště přivinula, nás tak dlouho a dlouho od sebe nepustila 🙂