Celostátní Vzájemná Výměna Zkušeností 13.-15.11. 2015 v Chrudimi


2015_Chrudim_cvvz_mapyCelostátní Vzájemná Výměna Zkušeností (CVVZ) se koná od pátku do neděle ve dnech dne 13.-15.11. 2015 v Chrudimi. Cena je 500 Kč. Podrobnosti jsou v propozicích na stránkách CVVZ.CZ.

CVVZ je každoroční tradiční setkání pracovníků s dětmi a mládeží. Potkávají se tu pedagogové, vedoucí a instruktoři z malých i velkých organizací, dobrovolníci i profesionálové z nejrůznějších oborů, které se zabývají dětmi a dospívajícími.Ti všichni tu můžou načerpat inspiraci, zažít něco neobyčejného, najít nové přátele i porovnat své názory a zkušenosti.

“CVVZ je úžasná akce. Stovky aktivních lidí na jednom místě. Osobně jsem se zúčastnil CéVéVéZetky v Chrudimi (2011), v Třebíči (2013) a v Brně (2014). Ta Třebíčská mě inspirovala k veršovánce “NA VÉVÉZETCE”. Těším se do Chrudimi.” Pudink

“CVVZ mě příjemně překvapila.. Každý workshop byl skvělý a vždycky předčil mé představy! Bohužel jsme nestihli první ceremoniál ale ten závěrečný ano.. Naštěstí! Bylo to opravdu skvěle vymyšlené od začátku a dokonce a určitě chci jet i příští rok !! A jsem ráda, že i lidé co byli tam byli úžasní :)” Klárka o CVVZ 2014 v Brně

Program je bohatý. Viz www.cvvz.cz/program

2015_CVVZ_program

Kontakt

  • Pořadatelem CVVZ v Chrudimi je občanské sdružení Altus Strojařů 1387, 537 01 Chrudim. T: 608823132 E: altus@chrudimka.cz
  • Garant za Posejdon: Roman Štolfa
Zápis

2015_CVVZ_program_Pudink

 

CVVZ 13.-15.11. 2015,

Na CVVZ jsem se zúčastnil řady programů. První blok byl o migraci a druhý o vlastenectví. Je to trefné, protože ve stejný den, v pátek 13.11.2015, v Paříži zabili teroristé spoustu lidí. Během přednášek jsem to ale ještě nevěděl…

2015_CVVZ_migrace„Migrace“

Filip Rosenkranc měl připraveny příběhy. My se rozdělili do skupin. Ta naše je dvojčlenná. S bohumínským Petrem Konvičkou máme příběh kluka, který je z rodiny majitele obchodu s kůží. Tam po škole nastoupil do práce. Do toho ale přišla válka. Naším úkolem je to zvěčnit v komiksu ve dvou obrazech (A, B) a pro ten třetí obraz nakreslit tři varianty: 1) Jak to dopadne? 2) Jak nechceme, aby to dopadlo. 3) Jak chceme, aby to dopadlo.  Z programu k migraci mě zaujaly také mapy, které dokazovaly, že lidé i příroda (např. ptáci) se stěhují (migrují) odjakživa. Za potravou, lepším životem, pro přežití, … Na závěr představuje metodiku GRV od Siriri. Má s sebou vytištěnou knihu, která je i v pdf ke stažení na www.zazijsvet.cz. Jsou to stránky, které už znám, protože jsme se jako spolek Posejdon do testování pracovní verze také zapojili stejně jako další oddíly a kluby z celé ČR.

„Vlastenectví“

Svět okolo nás_obálka.jpg

.pdf, 2,12 MB

Program vede Jiří „Edy“ Zajíc. Významná osobnost nejen skautského světa v oblasti výchovy. Když jsem vstoupil do místnosti, zůstala volná už jen poslední dvě volná místa. Vedle „flipčardu“. Když pak Edy zjišťoval, kdo umí hezky psát a nikdo se k tomu moc nehrnul, Hujerovsky jsem se přihlásil. Zaznamenávat body k základním otázkám (Kdo? Proč? Jak?) nebyl úkol jednoduchý, protože se sešla řada komunikativních lidí. Když jsem se ptal na nějaké tipy na publikace k metodice, jednoznačně doporučil dílo „Svět okolo nás (Petr Klapště, Kateřina Hořavová, Marek Bečka). Brožurku měl s sebou, tak jsem si ji za 50 Kč pořídil. Je skvělá a praktická. I když je z roku 2008. Během programu doporučil ještě knihu „Inventura hodnot“ (Libor Prudký).

cs.wikipedia.org  → Jiří Zajíc

Slavnostní zahájení

Resslovo náměstí skrápí déšť. Pořadatelé jsou nuceni upravit program. Skutečný horkovzdušný balón tedy nad hlavami nelétá. Z pódia postupně zní hudba a hlas moderátora Romana, pořadatelů a hostů. Zpíváme také hymnu Cévévézetky:

Ať jsi Skaut a nebo Tomík,
Brontosaur či Pionýr
nebo třeba Zálesák,
nenecháme Tě v tom jen tak.
My Tě tady vítáme,
společně v tom lítáme.
Společně v tom lítáme,
každý svůj přínos máme.
Ty a já a ona a on
všichni jsme společně v tom.

Ať jsi z Plzně, ze Šumperka,
z Třebíče či od Vimperka.
Pražák, Brňák či Slovák,
nenecháme Tě v tom jen tak.

My Tě tady vítáme,
společně v tom lítáme.
Společně v tom lítáme.
Každý svůj přínos máme.
Ty a já a ona a on
všichni jsme společně v tom.

Líbí se mi hra s pingpongovými míčky. Nazval bych ji „Najdi si svůj míček“. Probíhala takto: 1) Stevardi rozdali míčky. 2) Každý na jeden napsal své jméno nebo přezdívku a vrátil ho do koše. 3) Stevardi se promíchali v a míčky rozdali. 4) Úkolem každého hráče je najít si svůj míček.

2015_CVVZ_mapy02Nástěnky

Hodinu před půlnocí jdu za pořadateli. Zjistit, kam umístit nástěnku, propagační materiály a fotokoláže. Je to na jiné budově než mám právě věci. Než jsem si věci přenesl a nainstaloval, uběhly další dvě hodiny. Grilování kandidátů jsem se tak nezúčastnil. Nepodařilo se mi vstát ani na ranní rozcvičku na kterou jsem se původně přihlásil.

2015_CVVZ_dřevořezbaDřevořezba

Miroslav Ač – řezbář ze Šumperku, přivezl vhodné dřevo i nástroje. Já mám nástroje půjčené od řezbáře z Karviné (Stanislav Filip). Moc se hodí. A to nejen mně.

.

2015_CVVZ_volný čas2015_Chrudim_cvvz_mapy„Myšlenkové mapy. Infografika. Fotokoláže.“

Programu se zúčastnilo 51 zájemců. Těší mě to. Vznikly hezké myšlenkové mapy např. volný čas, tábor, komiks… Po CVVZ zájemcům rozesílám zápis z programu „Myšlenkové mapy. Infografika. Fotokoláže.“ (.pdf, 308 kB) a vytvářím z tohoto programu fotokoláž.

Pak je oběd a mám jet na bazén, ale místo toho jdu na Obchodní akademii na program k videu…

.

Video

S lektorem se zamýšlíme nad tím, co by mělo obsahovat video vzpomínkové a video propagační. Také nabízí přehled několika programů, které slouží ke zpracování videa. Osobně se ale nejvíc bavím poslední půlhodinu, kdy natáčíme krátkou scénku u tabule s trpělivou paní jakoučitelkou…

Video vzpomínkové: materiály, info (kdo, co, proč), zajímavosti, časová osa (minulost, přítomnost, budoucnost), poděkování do titulků.

Video propagační: akční kameraman, hudba, propagace, osobnosti, motivace, zajímavosti, výzva k akci na závěr.

Programy pro zpracování videa: Adobe premiere pro sony vegas pro 12, Cybering poker director 11, Pinacle studio 18.

Návody na programy: CZ tutorials jsou na youtube.com

 

Petr Pouchlý zrušil program „Efektivní marketing like Boss“, a tak jdu na horolezectví.

Horolezectví

Lektor je zkušený instruktor. Poutavě vypráví o vybavení, které je potřeba.

.

2015_CVVZ_foto_prezentace_obalka

.pdf, 5,91 MB

2015_CVVZ_fotoAby fotka vypadala lépe

Od 17,00 Tomáš Pospíšil lektoruje program o tom jak fotit. Precizně připravenou prezentaci nám dal k dispozici.

.

.

.

2015_CVVZ_instruktoraky

.pdf, 5,76 MB

Instruktoráky – víkendy pro instruktory

Program lektoruje Pavel Bouda. Praktické rady a konkrétní návody pro víkendové akce s instruktory dává k dispozici (2015_CVVZ Instruktoraky_prezentace). Za nejdůležitější považuje toto: téma, motto/píseň, výběr místa (základny, jubilejní škola, rota), tématické zvadlo, účastníci znají pouze místo srazu. Nevědí, kam se jede. Cena pro účastníka je 350 Kč.

.

2016_CVVZ_Jihlava

CVVZ 11.-13.11. 2016, Jihlava

2017_11_16 až 19_CVVZ_Šumperk

Šumperk 16.-19.11.2017

Slavnostní ceremoniál

V e sportovní hale pořadatelé připravili slavnostní ceremoniál. Probíhá zde předávání březových lístků, setkání s přáteli, … atd. Nepřekvapilo mne předání pádla do Jihlavy (pořadatel CVVZ 2016), ani vítězství pro rok 2017 do města Šumperk, protože byl jediným kandidátem. Překvapil mne ale program s pokusy. Mi osobně připadal program moc dlouhý, ale lidi se evidentně dobře bavili, tak to splnilo účel.

Hudební vystoupení na ceremoniálu jsem už neviděl. A vynechal jsem také „Quo vadis“ s Janem Burdou. Vynechávám také ranní rozcvičku.

barcodeJak se zapsat do spolkového rejstříku  

Program lektoruje Ctibor Brančík. Je ochotný poradit a pomoci se stanovami. Poskytl účastníkům vzory dokumentů jak_zapsat_spolek (. rar, 309 kB). Obsahuje návody (ve formátu .odt a v .pdf), jak na spolkový rejstřík, souhlas s umístěním sídla v budově, souhlas s umístěním sídla v bytové jednotce, souhlas se zápisem, zápis z výboru, zápis ze členské schůze.

Cesta domů

Od 11,30 je oběd. Naštěstí bez řady. S odinstalováním nástěnek mi pomáhají stevardi. Další mi zjišťují spoj. Díky tomu vím, že na spoj na nádraží mám 44 minut. To jde, ale nechci spoléhat na to, že u pokladny nebude fronta. Chvátám tedy. Cestou potkávám procházejícího se Mirka Ače a další známé tváře. Doháním Petra Konvičku. Pomáhá mi s mojí výstavní taškou.

Cestou z Chrudimi do Pardubic probíráme s několika účastníky CVVZ doporučení na stolní hry. Jsem rád, protože i to bylo jedním z mých osobních úkolů pro tento prima víkend. Z Mindoku mi studenti doporučují hry „Duch“, „Sochy v akci“, „Pandemic“, „Krycí jména“, „Levá a pravá“ a „Černé historky“. Z Albi zmiňují stolní hru „Bingo Bongo“…

2015_CVVZ_Mindok_sochy v akci 2015_CVVZ_Mindok_Duch

2015_CVVZ_Mindok_Pandemic 2015_CVVZ_Mindok_Levá a pravá 2015_CVVZ_Mindok_krycí jména 2015_CVVZ_Mindok_Černé historky2015_CVVZ_Mindok_Bingo Bongo

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Zapsal: Roman Štolfa

 

 

Odkazy

Stránky pořadatele jsou na www.cvvz.cz

Veršovánka “NA VÉVÉZETCE” od Pudinka je zde: http://2013.cvvz.cz/clanek/na-vevezetce-od-kamarada-pudinka

CVVZ na FB je zde: www.facebook.com/cvvz.cz

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Na Posejdon.CZ je „Celostátní Vzájemná Výměna Zkušeností 13.-15.11. 2015 v Chrudimi“ zde: http://www.posejdon.cz/?p=3384