Loděnice Slezských Benátek


posejdon_100x70-s-wwwSpolek Posejdon je správcem vodácké stezky Slezské Benátky. Proto je na Posejdon.CZ aktuální přehled loděnic. Přehled jsme rozdělili podle řek Olše, Odra, Ostravice. Odkazy jsou modře. Zpracoval Roman Štolfa.

OLŠE (OLZA)

Loděnice Těšínská přehrada Český TěšínNa řece Olši nebo v její blízkosti je v okrese Karviná nejstarší loděnice v Českém Těšíně (od r. 1935), v Karviné a Dolní Lutyni-Věřňovicích. Loděnice vodáků z Třince je v okrese Frýdek Místek.

.
http://zlataorlice.net/zakladna/Český Těšín

.

Historie skautů z Českého Těšína je od roku 1935. Loděnice patří středisku Zlatá Orlice Český Těšín.


logo-hranicar Loděnice Olše Karviná Lipiny Karviná-Lipiny

Vodáctví na Karvinsku má na čem stavět. Nestorem vodní turistiky na Karvinsku je Evžen „Budha“ Jarolím – učitel na střední průmyslové škole v Karviné. V rámci Klubu Českých turistů založil v Karviné dne 17.10.1967 sekci vodní turistiky. na přelomu 60. a 70 let 20 století.

1970 – 1974 … Po ročním hledání místa pro stavbu loděnice na Olši v úseku od Českého Těšína do Dětmarovic našli karvinští vodáci vhodné místo v části Karviná-Lipiny. To se psal rok 1970. Nájemní smlouva byla uzavřena v roce 1972. Podle záznamů v kronice se na stavbě loděnice podíleli dobrovolníci Jiří Kalbáč (400 dobrohodin), Michal Madzia (280 dobrohodin), Václav Antošík (184 dobrohodin), Vladislav Rokaš (177 dobrohodin), Vlasta Štulová (142 dobrohodin), Miloš Molin (128 dobrohodin), Jarmila Kalbáčová (124 dobrohodin) a Jaromír Halama. Vodáci kolem Jiřího Kalbáče založili oddíl kanoistiky při TJ Spartak Kovona Karviná. Loděnice na řece Olši byla slavnostně otevřena 27.9.1974. Od roku 1976 loděnici na Olši využívají také vodní skauti z 8. oddílu Hraničář Karviná, který založil v roce 1968 Otakar „Bumbrdla“ Novotný.

1990 – ? … Hraničáře vedl do roku 1991 Jaroslav „Jarinkg“ Prymus, pak Roman „Pudink“ Štolfa, který vedení oddílu a správu loděnice předal v roce 1999 Ivanu „Guláži“ Jurčíkovi. Ten vede loděnici dodnes.
S otevřením Slezské univerzity v Karviné je spojen vznik Vysokoškolského sportovního klubu (r. 1990). Členové VSK také využívají zázemí loděnice v Karviné na řece Olši. Od ledna roku 2015 zde trénují také členové oddílu Vodního slalomu při SK Stonava, který založil Roman Neugebauer.


Loděnice Olše Dolní Lutyně Věřňovice

posejdon_100x70-s-wwwDolní Lutyně – Věřňovice

V roce 2005 Josef Tobola založil Spolek POSEJDON. Loděnice je na adrese Hlavní 33, Dolní Lutyně – Věřňovice. Majitelem budovy, domu PZKO a louky loděnice je Josef Tobola.

Spolek POSEJDON organizuje a podporuje  vodácké a kulturní aktivity. Je správcem vodácké cesty Slezské Benátky (Karviná – Krzyżanowice). Podporuje publikační činnost a rozvoj lidských zdrojů. Od roku 2014 je předsedou spolku Roman „Pudink“ Štolfa.


 

www.dokoran.infoLoděnice Olše Lodičky Karviná FryštátKarviná-Fryštát

Vlastníkem areálu Lodičky v parku Boženy Němcové je statutární město Karviná. Po rekonstrukci byly znovu otevřeny v roce 2010. Půjčovnu lodiček, prodej občerstvení a veřejné akce zde organizuje Iniciativa Dokořán, která je správcem objektu.

 

 

 

ODRA

Na řece Odře je nejstarší loděnice VK Perun (od r. 1916), na polské straně je na Odře loděnice Meander v obci Chałupki.

http://vkperun.czLoděnice Odry Perun Ostrava PřívozOstrava-Přívoz

Historie veslařského klubu VK Perun sahá do roku 1893.

.

.

.

.

.

.
http://meander.krzyzanowice.plLoděnice Odry Meander ChalupkiChałupki 

Areál loděnice patří městu Krzyzanowice. Je ve správě vodáků klubu Meander od roku 2013

 

 

.

.

.

Loděnice Odry Bohumín-Starý Bohumín

http://www.mubo.czBohumín-Starý Bohumín

Město Bohumín je vlastníkem objektu „Pod Zeleným dubem„. Zde je od roku 2015 přístřešek pro lodě a kola. Správu této loděnice zajišťují dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína.

 

.

.

 

OSTRAVICE

Na soutoku řek Ostravice a Lučina je Loděnice Ostravice (od r. 2015).

2015_09_03_Ostrava_Loděnice Ostravice_fotokolážOstrava – Slezská Ostravawww.lodenicepodhradem.cz

LODĚNICE POD HRADEM byla dne 3.9.2015 slavnostně otevřena. Majitelem loděnice je Statutární město Ostrava. Správcem je od r. 2015 spolek LODĚNICE POD HRADEM (dříve Odra, o.s.) Pravidelně má na loděnici tréninky oddíl vodního slalomu VK Tzunami. Garantem vodáckých potřeb je Spolek POSEJDON.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Na Posejdon.CZ je „Loděnice Slezských Benátek“ zde: http://www.posejdon.cz/?p=5361