Štramberk a Kopřivnice 8.-10.5.2015


01NEVŠEDNÍ VÝPRAVA aneb Víkend ve Štramberku a Kopřivnici 8.-10.5.2015

Na víkend ve Štramberku a Kopřivnici nás vyrazilo celkem sedmnáct. Z toho pět dospěláků a dvanáct dětí. Akci provázelo většinu času nádherné slunečné počasí. Zažili jsme ale také déšť a kroupy. Ty byly naštěstí jen chvilku a překvapily nás poblíž základny naší výpravy – u Domu dětí a mládeže ve Štramberku. Akci fotili: Oldřiška, Mili a Zdeněk.

Rodiče donesli k Mili větší věci už den před odjezdem, a tak děti i dospěláci mohli vyrazit na cestu jen s malým příručním zavazadlem. Nejdříve do Ostravy auty rodičů dětí, pak autobusem do Kopřivnice a do Štramberku Oplíkem Posejdonu.

Program plný her, soutěží, legrace i poučení. Tak by se dalo shrnout to, co následovalo.

Pátek 8.5. 2015

V den „Dé“ Pudink vyzvedl Zdeňka na šachtě na Lazech, společně naložili věci u Mili v Orlové, v Bohumíně přibrali Fandu a Thea a vyrazili do Kopřivnice.

Nejdříve na Hájenku. Právě zde dnes probíhá brigáda. Hrabání a sekání trávy. Zdeněk, Fanda a Theo hrabou. Sněhur s Pavoukem sekají trávu. Pomáhají ještě další tři dobrovolníci. Za RADAMOK tedy pět, za Posejdon tři, tedy celkem osm dobrovolníků. Původně právě Hájenka v Kopřivnici měla být základnou pro naši výpravu. Na to ale ještě není připravena.

Pudink převzal klíče od paní původem z Ráje (Karviná-Ráj), vyložil věci v DDM Štramberk a vyrazil na autobusové nádraží k Tescu do Kopřivnice.

03Vedoucí skupiny autobusu tak zaujal výklad pana řidiče, že zapomněli vystoupit na autobusovém nádraží, jak bylo původně v plánu, a absolvovali tak s výkladem exkurzi po Kopřivnici. Naštěstí je zde vše poměrně blízko, takže jsme se brzy našli. Oplík nadvakrát převezl děti do DDM Štramberk a program mohl začít.

Po exkurzi v DDM jsme si každý vybalili své věci do připravených regálů sedli si na matrace do kruhu. Tady se seznamujeme s pravidly. Součástí je „Rituál milky vej“, kde účastníci slibují úctu k darům naší země: „Slibuji tímto na věčnost, že vážit si budu darů naší země. Svůj slib konám dobrovolně a bez nátlaku a z upřímné úcty k odkazu našich předků při svatém pribiňáčku, bílém tvarohu, zakysané smetaně a čerstvém másle. Toto stvrzuji douškem mléka dolnolutyňského a podpisem vlastnoručním.“

02Na odpolední program se přesouváme do skautského areálu zdraví s názvem Vanaivan. Právě dnes, na den vítězství, se zde koná akce „Otvírák“. Rozdělujeme se do  čtyř až pětičlenných týmů. Chodíme po stanovištích a sbíráme body na kartičku. Na „sleklajnech“ chodíme do kříže. Po kládách šplháme vzhůru. Na lezecké stěně hledáme písmenka a pak z nich skládáme heslo. Skáčeme přes švihadlo tak abychom v týmu naskákali třistašedesátpět přeskoků. Prolézáme lanovým propletencem. Jdeme co nejdále opásáni gumou. Překonáváme trasu po bednách… Prostě báječné odpoledne se skauty z Vanaivanu. Po nástupu a vyhodnocení akce Otvírák se přesouváme do DDM Štramberk.

Před spaním hrajeme hru „Pravda nebo úkol?“ a čteme si o podivuhodném světě vody z knihy „Nevšední výprava“.

Sobota 9.5. 2015

Budíček je v 7,30 hodin. Máme ale mezi sebou ranní ptáčata, která vstávají mnohem mnohem dříve. Pro ty máme připraveny míče a podložky k rannímu protažení těla. Dopoledne je naším cílem Štramberk. Vyhlašujeme Bobříky a vycházíme v 8,30 hodin. Naše kroky vedou úzkými uličkami k náměstí a dále na Hrstkovu chatu u hradu Štramberská trúba.

Každý člen výpravy při „Rituálu milky vej“ dostal složku s mapou Štramberka, mapou Kopřivnice a lístečkem pro své jméno a poznámky. To vše proto, aby si každý mohl poznačit místa, která jsme navštívili. Bylo jich dost: Kostel sv. Jana Nepomuckého. Muzea Zdeňka Buriana, Novojičínska a někteří nakoukli také do muzea loutek. Navštívili jsme v Národním sadu jeskyni Šipka a protáhli se jezevčí dírou.
019Obědváme ve 13,00 hodin. Zdeněk s Oldřiškou upekli kuřecí stehna a uvařili k nim brambory. Po polední pauze, kdy někteří spali, jiní hráli stolní hry a další si četli, se přesouváme do kopřivnického areálu Vanaivan. Hlavní část programu je dnes v jeho tábornické části. Zdeněk, Theo a Fanda se postarali o oheň. Děvčata (Oldřiška, Terka a Mili) se postaraly o jídlo. Pudink hraje s dětmi na louce Hutututu. Hra se líbí, a tak ji děti hrají v průběhu odpoledne ještě několikrát.

0293Na chvíli se program soustředí také v amfiteátru. Zde týmy Třešničky a Lupínci také soutěží o body. Před odjezdem totiž dostali úkol: Připravte si pětiminutový program na pódiu na libovolné téma. „Tolk šou“ Lupínků bylo fajn. Soutěžící odpovídali na otázky, které jim přes Fandu zadával jakoznakovou řečí Vojta. Vítězné body získal ale tým Třešniček. To za originální předvedení pohádky o červené karkulce. Všichni vystupující tak dostali příležitost ukázat své umělecké vlohy.

025I tentokrát děti využily možnosti areálu a zacvičily si v části věnované fitness.

V 19,30 hodin se přesouváme do DDM Štramberk. Na programu je osobní volno. Hrajeme hry a předčítáme si z knihy „Pohádky z jisker a dýmu“ od karvinského autora Stanislava Filipa. To vše až do plánované večerky.

Ve 22,30 hodin na přání dětí organizujeme Stezku odvahy. Na rozdíl od zkoušek Bobříků tuto zkoušku zvládají členové všichni, kdo se přihlásili. Odměnou je jim nádherný výhled na osvícený Štramberk a Kopřivnici.

Neděle 10.5. 2015

062Budíček je posunutý na 8,30 hodin. Uklízíme a balíme se. A protože jde členům všechno pěkně od ruky, máme ještě prostor pro krátký výlet do Botanické zahrady a vyhodnocení akce.

Po obědě se přesouváme na autobusové stanoviště a odtud jedeme přes Ostravu do Orlové.

V 16,30 hodin Pudink přiváží věci ke Spirále a Nevšední výprava tak končí. Loučíme se. Tak ahoj. Zase někdy. Třeba v Dětské kavárničce, nebo u vody.

Lupínci: Fanda, Irenka, Vojta, Saša, Danek, Adam. Třešničky: Theo, Kačka, Nikča, Terka, Terka-Violetta, Verča. Dospěláci: Pudink, Mili, Zdeněk, Oldřiška, Terka.

 

Zapsal: Roman Štolfa „Pudink“

Detska kavarnickaposejdon_100x70-s-www

logo_DDM Orlová

 

 

 

 

Na Posejdon.CZ je „Štramberk a Kopřivnice 8.-10.5.2015“ zde: http://www.posejdon.cz/?p=3551

 

*************************************************

Hájenka v Kopřivnici, na kterou jsme měli původně vyrazit, je stále v rekonstrukci. Proto jsme domluvili ubytování jinde. V DDM Štramberk (na mapě zde: Nádražní 450, Štramberk). Přes cestu je restaurace a obchůdek. K dispozici máme podkroví – velkou místnost s kuchyňkou (hrnce, talíře, příbory … nádobí pro 20 osob), lednici, sporák, toalety dívčí i chlapecké i se sprchou. Rovněž je k dispozici 20 skládacích molitanových matrací – není třeba je vozit 🙂

Akce se účastní členové kroužku Dětská kavárnička při DDM Orlová a členové spolku Posejdon.

Program je zaměřený na hry v přírodě. …

Co s sebou? spacák, pevnou obuv, oblečení na tři dny do přírody, oblečení na spaní, pláštěnka, průkaz pojištěnce, přezůvky.

Sraz účastníků je dne 8.5.2015 v 9,00 u Klubu Spirála v Orlové. Dopravu z Orlové do Ostravy z/na UAN zajišťují rodiče. Předpokládaný návrat je 10.5.2015 v 16,00 hodin na UAN Ostrava.

Seznam účastníků: Pudink, Theo, Fanda, Venda, Zvoneček, Tereza, Mili + 12 dětí

.

.

.

.

.

************************

Dne 8.-10.5.2015 jedeme na výlet do Kopřivnice na hájenku.

Domluvili jsme se na tom s Mili, Pavlou, Martou… atd. na akci AjaCup-Gírová 2014. 😀  Kapacita hájenky je omezená (cca 20 lidí), ale už by mělo být hezky, a tak využijeme k přespání také dřevěný přístřešek (cca 20 lidí).

Kontakt

  • Roman Štolfa T: 721012222, E: roman.stolfa@posejdon.cz

 

Odkazy