Úklid Odry a Olše


72hodin_logo-01Mezinárodní akci „Úklid Odry a Olše“ poprvé zorganizoval Posejdon dne 13.10.2013 při příležitosti projektu České rady dětí a mládeže „72 hodin“.

Oficiální stránky k projektu jsou www.72hodin.cz 

ODKAZY-ČÍSLA-POZNÁMKY-PARTNEŘI-DOBROVOLNÍCI-KONTAKT

ODKAZY (WWW, FOTKY, ČLÁNKY, TELEVIZE)

… Článek pro akci „Úklid Odry a Olše“ je na http://www.72hodin.cz/2013/projekty/uklid-odry-a-olse … Fotky z akce jsou zde: Mili Ptáková „72 HODIN – PRO LIDI, PŘÍRODU A MÍSTO, KDE ŽIJEŠ 🙂„, Roman Štolfa „13.10.2013 Projekt 72 hodin „Úklid Odry a Olše „, Jiří Spáčil FOTO: 13.10.2013 Projekt 72 hodin „Úklid Odry a Olše“ „… Článek v novinách je zde: Karvinsko, 15.10.2013 – „Dobrovolníci čistili meandry Odry„…V místní televizi TIK Bohumín – Vysílání č. 2013 / 43 Dobrovolníci uklidili meandry Odry je zde: http://youtu.be/DIRrx3SWLLQ?t=9m50s … 

ČÍSLA
 • Akci „Úklid Odry a Olše“ v rámci projektu „72 hodin“ organizuje Posejdon poprvé.
 • Počet dobrovolníků na akci „Úklid Odry a Olše„: 54 
 • Počet dobrovolníků zapojených do projektu v ČR je: 18506. V roce 2012 bylo cca 11000.
 • Počet přihlášených projektů do „72 hodin“ v ČR je 386. V roce 2012 bylo 220.
 • Poprvé Posejdon organizuje promítání v Polsku u Meander Chalupki.
POZNÁMKY KOORDINÁTORA

Úklid Odry a nejbližšího okolí se nesl v duchu mezinárodní spolupráce. Padesát čtyři dobrovolníků z PL a ČR se sešlo ve Starém Bohumíně procházelo naučnou stezkou meander Odry a okolí Kališoku s pytlem v ruce. Proč? Sbírali vše co do lesa nepatří. Akce se vydařila nejen díky bezvadnému slunečnému počasí ale i ochotě účastníků a partnerů projektu.

Z Orlové přijela s vodáky také početná 12 členná skupina dětí kroužku Alternativa pod vedením Milady Ptákové. Kromě vodáků z Bohumína se akce zúčastnila jedenáctičlenná skupina starobohumínských občanů pod vedením Žanety Bébarové z Annabel Lee Cafee. Do akce se zapojilo také šest hasičů ze Šunychlu a bohumínští rybáři z restaurace u Haladů. 

Zástupci Meander Chałupki se postarali především o zázemí pro odpolední program. Opékání párků a promítání fotografií z akcí vodáků Odry a Olše.    

Akci dokumentoval kamerou Jiří Spáčil (Hraniční meandry Odry), Roman Štolfa (Posejdon) a Milada Ptáková (Alternativa Orlová). 

Velký dík patří Janu Veseleňákovi, který na svém soukromém motorovém člunu převezl dvě skupiny dobrovolníků přes Kališok a pomohl s vytipováním nejvhodnějších míst pro úklid.

Firma Bospor poskytla účastníkům malé tašky s letákem. Vodáci Posejdonu přidali průvodce.

Abychom mohli odpad odevzdat bez úplaty, bylo nutné všechny pytle otevřít a roztřídit na plast, sklo, bioodpad, papír a kov. Dík tak patří osmi dobrovolníkům, kteří se tohoto úkolu ujali.

„Úklid Odry a Olše“ zorganizoval Posejdon v rámci celorepublikového projektu 72 hodin (viz www.72hodin.cz ). Nejedná se ale ze strany Posejdonu o akci ojedinělou. Již před týdnem 5.10.2013 při Uzamykání meandrů Odry uklízeli jeho členové zmiňované řeky.   

Kontakt: Roman Štolfa, Pudink roman.stolfa@posejdon.cz

PARTNEŘI AKCE
 • Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) – pořadatel akce „72 hodin“
 • Rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje (RADAMOK) – krajská rada ČRDM
 • Posejdon – vodácký klub. Pořadatel mezinárodní akce „Úklid Odry a Olše“.
 • Annabel Lee Cafee Bohumín – restaurace ve Starém Bohumíně. Koordinátor starobohumínských občanů.
 • Grafik Aja Bohumín – reklamní agentura. Tisk. Grafika.
 • TIK Bohumín – televizní informační kanál. Reportáž z akce.
 • Hasiči Šunychl – dobrovolníci.
 • Rybáři restaurace U Haladů – dobrovolníci. Motorový člun.
 • Meander Chałupki – dobrovolníci. Zázemí pro opékání a promítání.
 • Racek Bohumín – dobrovolníci.
 • Hraniční meandry Odry Bohumín – dobrovolníci.
 • Půjčovna Ahooj.net – vodácké vesty.
 • Bospor Bohumín – tašky a letáky.
 • Město Bohumín – letáky a vodácké průvodce. Propagace stránkách města (E-info).
DOBROVOLNÍCI

Žaneta Bébarová, Adéla Fajová, Nataša Kalendová, Ladislav Adamczyk, Jakub Vachtarčík, Nikola Dulíková, Adéla Norková, Martin Tomaško, Petra Šimková, Petra Gajdáčková, Denisa Wolfová, Tereza Krčmářová, Zdeněk Krčmář, Rudolf Marikovský, Adéla Marikovská, Daniel Lotter, Marie Doláková, Roman Štolfa, Slawek Chrobok + 1, Robert Hanák + 5, Milada Ptáková, Pavla Pastuchová, Barbora Vanková, David Vamblekis, Dušan Vamblekis, Tomáš Glogar, Silvie Pečíková, Eliška Pulkertová, Jakub Pospíšil, Irena Slavíková, Nikol Kamenová, Saša Balys, Ladislav Kolomazník, Klaudiusz Dawid, Jan Veseleňák + 4,  Nataša Kalendová st., Eva Horecká, Klára Moravcová, Jan Maňur, Tomáš Sidžina + 1, Alešek, Samuel, Venda, Tomáš Banáš, Jiří Spáčil. 

KONTAKT
ČRDM POSEJDON
 Ondřej Šejtka – koordinátor projektu „72 hodin“ W: http://www.72hodin.cz/2013/kontakt Roman Štolfa, Pudink – instruktor Posejdonu. Koordinátor akce „Úklid Odry a Olše“.